Mobil beton pompalarında genel itibarıyla hareketler, hidrolik valf ile yerine getirilmektedir. Beton pompası kumanda ve bataryaları valflerin de ise 2 değişik tip kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi daha daha ziyade eski ve 4 boomlu pompalarda kullanılmakta olan on/off valflerdir. Diğeri ise oransal hidrolik valf olarak karşımıza çıkmaktadır. Az çok bilindiği gibi on/off konuşma sisteminde hareketler, tek hızda sabit kılınmıştır ve oransal da ise joystiği hareket ettirmek istediğiniz kadar hızlı hareket getirme şansınız olacaktır.

Bu hidrolik valf sistemlerinin ortak özellikleri ise elektrik bobini olmalarıdır. gerek kablolu gerekse de radyo kontrollü bir kumandanın bulunması halinde çıkışları bu bobinlere bağlamak suretiyle beton pompası kullanılabilir. Elbette bu bobinlerde marka ve modellere göre çalışma prensipleri değişiklik göstermektedir. 100-800 mA arası faaliyet gösterenler ya da 6 ile 18 volt arası çalışanlar gibi. Sistematik şekildeoluşturulan beton pompssı ve bataryaları aracılığı ile sistemin çalışması mümkün hale gelmiştir.

Beton Pompası Kumanda Sistemi yeniden bir panonun tasarlanması halinde, 4 boomlu, sağ ve sol çalışan bir sistem içerisinde 5 valf ile bir pilot mevcuttur no 10 hareket açısından 10 tane role, pilot açısından ise bir tane daha roleye gereksinim duyulur. Yani totalde 11 adet gerekir. İse en az 2 kontaklı olacak şekilde tasarlanır. 10 tane roleden hangisi çalışırsa eğer 11 role de çalışmak zorunda kalacaktır. Yani bir role faaliyet gösterdiğinde 11 yani pilot olarak bilinen role de çalışacak. 1 ile 11 arasında hareket kabiliyeti sürecektir.

Beton Pompası Kumanda Sisteminde 11. Pilot çıkışına ise unloading ya da boom release denir. Kumandalarda ise kullanıcı Birgül herhangi bir joistiği aktif hale getirdin de bu çıkış zaten otomatik bir şekilde aktif hale dönüşmektedir. Diğer taraftan gerek kablolu kumandaların gerekse de radyo kumandalarının çıkışları, direkt bir şekilde valf bloğu bulunan bobinlere bağlanır. Role sisteminin işlevi ise bobinler tarafından sağlanır.

Beton Pompası Kumandası Genel Özellikleri Neler?

  • Güvenilir ve hızlı servis hizmeti,
  • Geniş yedek parça stoku,
  • Yedek kumanda için radyomatic İLOG,
  • IP65 koruma sınıfı,
  • Otomatik frekans seçimli,
  • HAWE valf ile 0 uyumluluk,
  • Her marka pompaya uygun CE belgeli.

Leave a comment